Historia Klubu

Drużynę Piłkarską założono w Gołkowicach w 1927 roku. Największym sukcesem sportowym Gołkowiczan był w okresie międzywojennym awans do klasy "B" - liga po reaktywacji w 1945 roku.

Klub przyjął nazwę Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Gołkowice. Przełom lat 40-50 był okresem prosperity klubu powstały m.in. Sekcje siatkówki, tenisa stołowego i szachów, a drużyna piłkarska awansowała do klasy "A" (1949-51). Kolejne zamieszanie z nazwą klubu nastąpiło w okresie funkcjonowania tzw. sekcji w latach 1950-56. Wtedy to Gołkowiczanie występowali pod nazwą Gwardia Górnik i Sparta. Do historycznej nazwy "KS-27 Gołkowice"" powrócono w 1957 roku staraniem Pawła Grzonki i Antoniego Damca.

Po Latach gry w klasie "B" i "C" Gołkowice ponowny awans do klasy "A" wywalczyły w 1977 roku. Był to swoisty prezent na złoty jubileusz klubu. Co ciekawe 20 lat późnej jubileusz istnienia klubu Golkowiccy piłkarze uczcili w podobny sposób.

KS-27 Gołkowice w klasie "A" grał w latach - 1977-79, 1990-93, 1997-1999, 2001-2002. Wspaniałą kartę w historii klubu stanowią gościnne występy na boisku w Gołkowicach takich drużyn jak: Ruch Chorzów (z Cieślikiem i Wyrobkiem na czele), GKS Jastrzębie, Odra Wodzisław. Gołkowicki klub doskonale wykorzystuje, również swoje przygraniczne położenie. Utrzymując stale kontakty z wszystkimi drużynami z Piotrowic i Karwiny.

Założycielami klubu byli w 1927 roku: Henryk Mynte, Eugeniusz Majewicz, Maksymilian Polok. Po wojnie w Gołkowickim klubie działali Józef Wojtek, Józef Adamczyk, Jan Surma, Florian Brzoza, Leon Czyż, Józef Larysz, Rafał Wojtek. W latach 60-tych prezesem klubu był zasłużony działacz - Alfred Grzonka. W późniejszych latach dowodzili: Paweł Grzonka. Lata 70-te: Henryk Gracz. Początek lat 90-tych: Stanisław Lincner, Piotr Krupski. Lata 90-te: Bronisław Karasek. 2001: Leszek Brzoza 2002-2006 rok, Stanisław Grym 2007-2009. Aktualnie Prezesem Klubu Sportowego "27" Gołkowice jest Brzoza Leszek